ASTM A214 nije specifikacija snage. To je specifikacija zavarivanja. Cijev je napravljena elektrootpornim zavarivanjem, koje ostavlja jedan ravan šav po svojoj dužini, a cijeli standard postoji da dokaže da se ovaj šav ponaša kao osnovni metal - kroz spljoštenje, kroz prirubljivanje, kroz tvrdoću i kroz termičku obradu koja briše strukturu vara nakon što je napravljen. Svijetlo žarenje je završni korak koji omogućuje kupcu da preskoči kiseljenje bez odustajanja od kvalitete površine. Na kondenzatoru sa četrdeset hiljada cijevi ta razlika se vidi u rasporedu.
ASTM A214 se izdaje paralelno kao ASME SA214, a dva dokumenta su tehnički identična. U narudžbenici ime je manje važno od izdanja, jer opći zahtjevi žive u ASTM A450 i ta referenca je mjesto odakle zapravo dolazi većina detalja o dimenzijama i testiranju.
Specifikacija
| Stavka | Specifikacija |
|---|---|
| Standard | ASTM A214 / ASME SA214; opšti zahtjevi za ASTM A450 |
| Forma proizvoda | Elektrootporno zavareni (ERW), jednostruki uzdužni šav |
| Tip | Cijev minimalne debljine stijenke; vanjski prečnik i minimalni zid su navedeni, unutrašnji prečnik nije |
| Vanjski prečnik | 1/8–3 in (3,2–76,2 mm) standard; ostale veličine po dogovoru |
| Debljina zida | Obično 12–22 BWG (2,77–0,71 mm); teži i lakši zidovi na upit |
| Dužina | Ravne dužine do 20 stopa (6,1 m); duži i U-savijeni na zahtjev |
| Karbon | 0,18% max |
| Mangan | 0.27–0.63% |
| Fosfor / sumpor | 0,035% max |
| Zatezna čvrstoća | 47 ksi (325 MPa) min |
| Granica tečenja | 26 ksi (180 MPa) min |
| Izduženje | 35% min |
| Tvrdoća | 72 HRB max |
| Termička obrada nakon zavarivanja | 900 stepeni (1650 stepeni F) ili više, hlađeni zrakom ili peći hlađeni kontroliranom atmosferom |
| Termička obrada nakon završnog hladnog izvlačenja | 650 stepeni (1200 stepeni F) ili više |
| Uvjet isporuke | Svijetlo žareno (BA) kao standard; Dostupni su i oslobađanje od stresa, normalizirano ili kako je nacrtano |
| Obavezni testovi | Zatezanje, spljoštenje, prirubnica, tvrdoća, hidrostatičko ili nerazorno električno ispitivanje |
| Tipična usluga | Površinski kondenzatori, grijači napojne vode, hladnjaci ulja, čileri, U-cijevni izmjenjivači |
Zahtjevi mehaničkih svojstava ne odnose se na cijev manjeg od 1/8 in (3,2 mm) unutrašnjeg prečnika ili tanju od 0,015 in (0,4 mm) zida. Potvrdite sve vrijednosti u odnosu na izdanje A214 i A450 navedenih u narudžbenici.
Hemija i mehanička svojstva
| Element | A214 | A179 (za poređenje) |
|---|---|---|
| Karbon | 0,18% max | 0.06–0.18% |
| Mangan | 0.27–0.63% | 0.27–0.63% |
| Fosfor | 0,035% max | 0,035% max |
| Sumpor | 0,035% max | 0,035% max |
Raspon mangana je uzak prema bilo kojem standardu - prozor od 0,36 poena - i to je poenta. Ovo nije čelik dizajniran za snagu. To je čelik dizajniran da se formira, zavari, izvuče i zatim umota u cijev bez pucanja. Nizak ugljik održava zavar duktilnim; ograničeni mangan održava tvrdoću predvidivom kroz ciklus termičke obrade. Nema potrebe za silicijumom niti dodataka mikro-legure, zbog čega A214 cijev nije kandidat za rad na visokim temperaturama.
| Nekretnina | Requirement |
|---|---|
| Zatezna čvrstoća | 47 ksi (325 MPa) min |
| Granica tečenja | 26 ksi (180 MPa) min |
| Izduženje u 2 in (50 mm) | 35% min |
| Tvrdoća | 72 HRB max |
Obratite pažnju na ono što nedostaje: nema maksimalnog prinosa i maksimalne vlačne sile. A214 ne ograničava snagu, tako da je toplota koja se vraća pri zatezi od 400 MPa usklađena. To je u redu za izmjenjivač topline, gdje je zid cijevi postavljen od strane korozije, habanja pregrade i prianjanja potrebnih za kotrljanje, a ne naprezanjem obruča. Nije u redu ako ste očekivali ograničeni okvir snage - a ako vam je potreban, to je razgovor prije narudžbe, a ne nakon što certifikat stigne.
Cev od ugljeničnog čelika ove klase se generalno primenjuje do oko 900 stepeni F (480 stepeni). Iznad toga, oksidacija i puzanje preuzimaju i odabir se pomiče na hrom-moly kvalitet ili nehrđajući, što je drugi proizvod.
Veličine, debljina zida i tolerancije
| OD | mm | Uobičajeni BWG zidovi | Tipična upotreba |
|---|---|---|---|
| 1/2 in | 12.7 | 16, 18, 20 | Male ljuske i cijevi izmjenjivači, hladnjaci ulja |
| 5/8 in | 15.9 | 16, 18, 20 | Kompaktni izmjenjivači, rashladni uređaji |
| 3/4 in | 19.05 | 14, 16, 18 | Veličina radnog konja za kondenzatore |
| 1 in | 25.4 | 12, 14, 16 | Grejači napojne vode, procesni izmenjivači |
| 1-1/4 in | 31.75 | 12, 14, 16 | Veliki površinski kondenzatori |
| 1-1/2 in | 38.1 | 10, 12, 14 | Parni površinski kondenzatori |
| 2 in | 50.8 | 10, 12, 14 | Izmjenjivači za teške uvjete rada, hladnjaci zraka |
| 2-1/2 do 3 in | 63.5–76.2 | 10, 12 | Veliki procesni i brodski kondenzatori |
| BWG | Zid, mm | Komentar |
|---|---|---|
| 10 | 3.40 | Heavy wall; visoko habanje ili korozivno opterećenje |
| 12 | 2.77 | Uobičajeno za 1 in i više |
| 14 | 2.11 | Standardno za veće kondenzatorske cijevi |
| 16 | 1.65 | Najčešći zidni izmjenjivač topline |
| 18 | 1.24 | Light wall; za proširenje je potrebna briga |
| 20 | 0.89 | Mala cijev, samo čist servis |
| 22 | 0.71 | Minimalno praktično za valjane spojeve |
BWG zidne brojke su zaokružene nominalne vrijednosti. Naručite zid kao minimalnu debljinu, a ne kao mjerni broj, kada proračun ovisi o tome.
A214, A179 i A192 jedan pored drugog
| Stavka | A214 | A179 | A192 |
|---|---|---|---|
| Ruta proizvodnje | ERW, zavareni | Bešavne, hladno vučene | Bešavne, hladno vučene |
| Karbon | 0,18% max | 0.06–0.18% | 0.06–0.18% |
| Zatezna, min | 325 MPa | 325 MPa | 325 MPa |
| Prinos, min | 180 MPa | 180 MPa | 180 MPa |
| Tvrdoća, max | 72 HRB | 72 HRB | 72 HRB |
| Termička obrada | 900 stepeni nakon zavarivanja, 650 stepeni nakon konačnog izvlačenja | 650 stepeni nakon konačnog izvlačenja | 650 stepeni nakon konačnog izvlačenja |
| Uobičajena usluga | Izmjenjivači topline, kondenzatori | Izmjenjivači topline, kondenzatori | Cijevi za kotlove, visoki pritisak |
| Relativni trošak | Najniže | Više | Opet više |
A214 i A179 imaju identične mehaničke zahtjeve, skoro identičnu hemiju i iste primjene. Razlika je u ruti: A214 je zavaren, A179 je bešavni. Sve ostalo proizilazi iz toga. Zavarena cijev je jeftinija za izradu i dolazi u većim dužinama s boljom koncentričnosti; bešavna cijev nema šav za pregled jer nema šav. Kada specifikacija projekta kaže besprijekornu za kutiju za vodu niskog pritiska, obično se kupuje udobnost, a ne sposobnost - ali to je poziv kupca i to treba učiniti namjerno.
Jedino mjesto gdje izbor nije prioritet: da li će se cijev proširiti, a zatim zavariti brtva, ili će vidjeti mokro H2S, šav i njegova raspodjela tvrdoće postaju pravo tehničko pitanje. A214 cijev koja je pravilno normalizirana i svijetlo žarena ručke oboje. A214 cijev koja je zavarena i hlađena bez tretmana od 900 stupnjeva ne radi, bez obzira što certifikat kaže o zatezanju.
Kako je cijev napravljena
Odabir trake.Hladno valjan, prorezan na širinu, hemija provjerena u odnosu na maksimum od 0,18% ugljika i 0,27–0,63% mangana.
Formiranje.Traka se progresivno kotrlja u cilindar kroz sekciju za formiranje, pri čemu se ivice spajaju pod kontrolisanim pritiskom.
Visokofrekventno zavarivanje.Uzdužni šav je zavaren otporom ili indukcijom na frekvencijama u stotinama kiloherca. Bez metala za punjenje; zavar je kovan sa same dve ivice.
Scarfing.Unutarnji i vanjski šav se uklanjaju, u ravnini, bez podrezivanja zida.
Zavarivanje.Šav prolazi kroz in-line aparat za žarenje na 900 stepeni ili više, a zatim se hladi. Ovo je korak koji A214 čini obaveznim.
Hladno crtanje.Šupljina se povlači preko trna do konačnog OD i zida, što postavlja koncentričnost i završnu obradu površine i daje čvrstu kontrolu zida po kojoj je proces poznat.
Svijetlo žarenje.Završno žarenje na 650 stepeni ili više u kontrolisanoj atmosferi, hlađenje u istoj atmosferi tako da površina ostaje svetla.
Ispravljanje, rezanje, završna obrada.Valjak za ravnanje, rezan na dužinu, kvadratni ili zakošeni, očišćen.
Testiranje i pakovanje.Vrtložna struja po cijeloj dužini, spljošteni i prirubnički uzorci, provjera dimenzija, označavanje, zatim snop sa zaštitom.
Šta Bright Annealing zapravo radi
Žarenje u zaštitnoj atmosferi nije ukras. Uklanja korak procesa iz vaše radnje i uklanja rizik od cijevi.
Konvencionalno žarenje ostavlja tamnu oksidnu ljusku na cijevi, iznutra i izvana. Taj kamenac mora biti uklonjen kiselinom, a kiseljenje donosi svoje probleme: kiselina može ostati zarobljena u otvoru dugačke cijevi, kvaliteta vode za ispiranje postaje varijabilna, a vodik koji se pokupi tokom kiseljenja mora se nakon toga izbaciti. Za cijev izmjenjivača topline, prljavi provrt je gori od grubog vanjskog, jer je provrt mjesto gdje se odvija prijenos topline i gdje počinje zaprljavanje.
Svijetlim žarenjem cijev prolazi kroz kontinuiranu peć s atmosferom vodika ili dušika i vodonika koja se održava na dovoljno niskoj tački rose - obično ispod -40 stepeni - da se ne može formirati oksid. Cijev izlazi s metalnom površinom bez kamenca, iznutra i izvana. Bez kiseljenja, bez ispiranja, bez pečenja vodikom.
| Nekretnina | Bright annealed | Žareno i kiselo |
|---|---|---|
| Stanje površine | Metalik, lagan i svetao, bez skale | Mat, potrebno je kiseljenje i ispiranje |
| Čistoća bušotine | Clean; bez kiseline ili ostataka od ispiranja | Rizik od preostale kiseline ako je ispiranje neadekvatno |
| Debljina zida | Nepromijenjen nakon žarenja | Malo redukovano kiseljenjem |
| Podizanje vodonika | Ništa od obrade | Moguće tokom kiseljenja; može biti potrebno pečenje |
| Odgovor na vrtložne struje | Niska pozadinska buka, bolja diskriminacija defekata | Razmjer i hrapavost povećavaju buku |
| Spreman za proširenje | Da, direktno iz paketa | Obično je potrebno čišćenje prije valjanja |
| Troškovi | Više po metru | Manje po metru, plus vlastiti trošak čišćenja |
Ono što svijetlo žarenje ne može učiniti je popraviti loš zavar, ispraviti cijev koja nije okrugla ili kompenzirati peć koja nije bila čista. Tri uslova moraju biti ispunjena da bi završetak bio vrijedan plaćanja:
Cijev mora biti čista.Lubrikant za crtanje, ostaci bakra ili tragovi prstiju će se karbonizirati u peći i ostaviti sivu mrlju koju je teže ukloniti nego što bi to bila ljuska. Odmašćivanje prije peći nije obavezno.
Atmosfera se mora pratiti, a ne pretpostavljati.Tačka rosišta i kisik se kontinuirano bilježe na ispravno pokrenutoj liniji. Svijetla peć koja lebdi i dalje izgleda sjajno na vratima i proizvodi lagani oksidni film na drugom kraju.
Rukovanje nakon peći mora ostati čisto.Svijetla cijev koja se vuče po prljavom podu ili pakira bez zaštite dolazi izgleda kao ukiseljena cijev. Preplet papira i završni poklopci dio su proizvoda, a ne pakiranja.
Gdje se koristi ova cijev
Površinski kondenzatoriu elektranama, gdje je broj cijevi velik, voda je čista.
Grejači napojne vode- često 1 in OD na 14 ili 16 BWG, ponekad sa nadogradnjom od nerđajućeg čelika ili legure na stepenu visokog pritiska.
Hladnjaci ulja i izmjenjivači toplineu hidrauličkim sistemima i sistemima za podmazivanje, gdje je 1/2 do 3/4 u cijevi na 18 ili 20 BWG standard.
Rashladni uređaji i rashladni kondenzatori, često sa poboljšanim ili rebrastim površinama na istoj osnovnoj cijevi.
U-cijevni izmjenjivači, gdje se cijev savija nakon žarenja, a položaj šava kroz savijanje mora biti dogovoren unaprijed.
Pomorske i offshore hladnjače, obično sa premazom ili nadogradnjom bakronikla gdje je uključena morska voda.
Ako će cijev biti U-savijena, bitna je orijentacija šava. Savijanje stavlja vanjski dio savijanja u napetost, a unutrašnjost u kompresiju. Provođenje šava duž neutralne ose sprečava ga i jedno i drugo, a većina specifikacija savijanja to zahtijeva. To se mora riješiti u fazi narudžbe cijevi, jer kada se cijev iseče i poveže, pozicija šava je fiksirana.
A214 ERW Fabrika izmjenjivača topline i cijevi kondenzatora

Pošaljite raspored cijevi - OD, minimalni zid, dužina, količina, ravna ili U-savijena i test paket koji vam je potreban. Vratit ćemo se sa cjenovnom ponudom u kojoj su navedeni uvjeti isporuke u potpunosti, atmosfera žarenja, uključeni zapisi o ispitivanju i vrsta certifikata, tako da ponuda i narudžba mlina govore isto.
Zatražite ponudu za A214 Bright Anealed Tube
Naš slučaj
ASTM A214 ERW cijev izmjenjivača topline: 1500 komada 25,4 × 1,65 mm, svijetlo žareno

FAQ
Da li je A214 isto što i A179?
Nije isto, ali usko povezano. Oni dijele istu minimalnu zateznost, tečnost, istezanje, tvrdoću i primjenu, a njihova kemija se razlikuje samo u ugljiku: A214 dozvoljava do 0,18% bez minimuma, A179 zahtijeva 0,06–0,18%. Prava razlika je proizvodni put. A214 je elektrootporno zavaren; A179 je bešavna i hladno vučena. A214 je obično jeftiniji i dolazi u dužim dužinama.
Da li A214 zahtijeva toplinsku obradu?
Da, dvaput. Svaka cijev mora biti termički obrađena na 900 stepeni (1650 stepeni F) ili više nakon zavarivanja, i ponovo na 650 stepeni (1200 stepeni F) ili više nakon završnog hladnog izvlačenja. Dobavljač koji nudi cijev A214 samo sa tretmanom nakon zavarivanja preskočio je drugi zahtjev, a rezultirajuća tvrdoća vjerovatno neće ostati ispod 72 HRB.
Pominje li standard svijetlo žarenje?
Ne po imenu. A214 zahteva hlađenje na vazduhu ili u rashladnoj komori peći sa kontrolisanom atmosferom, a svetlo žarenje je komercijalni način da se druga opcija pravilno izvede. Budući da sam pojam nije definiran u standardu, narudžba treba eksplicitno navesti zahtjev - atmosferu, tačku rose i rezultirajuće stanje površine - umjesto da se oslanja samo na riječi "svijetlo žareno".
Može li se A214 cijev isporučiti iznad 3 inča vanjskog prečnika?
Da, ako ispunjava sve ostale zahtjeve specifikacije. Broj 3 na slici je raspon veličina koji se obično namješten, a ne tvrdo ograničenje. U praksi, većina kupaca iznad 4 prelazi na specifikaciju zavarene tlačne cijevi, jer standard cijevi izmjenjivača topline više ne odgovara načinu na koji će se cijev koristiti.
Zašto ne mogu odrediti unutrašnji prečnik?
Zato što je A214 specifikacija minimalnog zida. Vi kontrolirate vanjski prečnik i minimalni zid, a unutrašnji prečnik je ono što ta dva proizvode. Ovo je namerno: omogućava mlinu da pokreće zid sa pozitivne strane, što je dobro za cev i bezopasno za rad. Ako je tačan provrt kritičan za vaš dizajn, A214 je pogrešna specifikacija za kupovinu.
Da li je ERW zavar slaba tačka u radu?
Ne kada je cijev napravljena i pravilno tretirana. Šav se kuje od osnovnog metala bez punila, a zatim se normalizuje na 900 stepeni ili više, a provjerava se ispitivanjem spljoštenja i prirubnica na svakoj partiji. Istorijski gledano, ERW cijev je stekla lošu reputaciju zbog niskofrekventnog zavarivanja s nekontroliranim unosom topline, a ta reputacija se još uvijek citira. Moderno visokofrekventno zavarivanje s in-line žarenjem i ispitivanjem vrtložne struje pune dužine je drugačiji proizvod.
Može li se cijev A214 koristiti za U-savijene snopove?
Da, i to je uobičajeno. Odredite polumjer savijanja, dužinu obje tangente i potrebnu orijentaciju šava kroz savijanje - normalno na neutralnoj osi. Savijanje se vrši nakon završnog žarenja, tako da se svaki hladni rad uveden savijanjem ne oslobađa osim ako nije specificirano smanjenje naprezanja nakon savijanja.

